Solveig Zander (C)

Solveig Zander (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Socionom.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2020-12-31
    • Centerpartiet

    • Kvittningsperson 2010-10-25 – 2020-12-31
    • Kvittningsperson 2006-10-08 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-12-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-12-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 – 2020-12-31
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-06-14 – 2020-12-31
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 – 2020-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant trafikutskottet 06-10, socialutskottet 10-14, civilutskottet 14-18 och EU-nämnden 14-. Ledamot ledamotsrådet 12-. Suppleant ledamotsrådet 10-12 och riksdagens valberedning 18-. Kvittningsman 06-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Torbjörn Nilsson och handläggaren Lillemor Zander, f. Eriksson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, Enköping. Socionom, Högskolan i Östersund 78. Tre betyg socialrätt, Högskolan i Östersund 82. Psykoterapiutbildning, steg 1, Västerås 95. Kuratorsauktorisation 05.
  • Anställningar

    Socialsekreterare, Sundbybergs kommun 78-80. Ombudsman/kurator, Psoriasisförbundet i Stockholms län 80-83 och 84-86. Kurator, Västerås lasarett 83 och 87-96. Kurator och avdelningschef, Enköpings lasarett 96-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet för Inspektionen för socialförsäkringen och insynsrådet för Länsstyrelsen i Uppsala län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Enköping 85-09, vice ordförande 96-99, ordförande 99-06. Ordförande, fritidsnämnden 89-92 och socialnämnden 92. Ledamot, tekniska nämnden 95-99. Styrelseledamot, Enköpings Hyresbostäder 99-07. Ordförande, Vision Enköping AB 99-00. Huvudman i Sparbanken i Enköping.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    1:e vice ordförande/2:e vice ordförande, Centerkvinnornas förbundsstyrelse 90-97. Styrelseledamot, Enköpings tennisklubb och Fanna Bollklubb, 90-talet. Styrelseledamot, Zany Datakonsult AB 91-10. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Uppsala län 93-99. Kretsordförande, Centerpartiet i Enköping 95-02 och 04-06. Vice distriktsordförande, Centerpartiet i Uppsala 05-07.
  • Bostadsort

    Enköping

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Statens stöd till myggbekämpningen i området kring nedre Dalälven

Interpellation 2008/09:452 av Oscarsson, Mikael (kd)

den 7 april Interpellation 2008/09:452 Statens stöd till myggbekämpningen i området kring nedre Dalälven av Mikael Oscarsson kd till miljöminister Andreas Carlgren c De makthavare som har besökt området kring nedre Dalälven under perioder med svåra myggförhållanden vet att bekämpningen av stickmyggen där är nödvändig.

Inlämnad: 2009-04-07 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till myggbekämpningen i området kring nedre Dalälven

Långsiktigt bevarande av kulturhistoriskt unika miljöer

Motion 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. m, c, fp, kd Långsiktigt bevarande av kulturhistoriskt unika miljöer m905 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av åtgärder för att säkerställa långsiktigt bevarande av kulturhistoriskt


Utskottsberedning: 2008/09:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Kr344 av Lennart Hedquist m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 41 kB)

Beskattningen av syntetiskt drivmedel som framställs av naturgas

Motion 2008/09:Sk489 av Solveig Zander och Ulrika Karlsson i Uppsala (c, m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk489 av Solveig Zander och Ulrika Karlsson i Uppsala c, m Beskattningen av syntetiskt drivmedel som framställs av naturgas c466 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att beskatta syntetiskt drivmedel som naturgas.


Utskottsberedning: 2008/09:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk489 av Solveig Zander och Ulrika Karlsson i Uppsala (c, m) (doc, 38 kB) Motion 2008/09:Sk489 av Solveig Zander och Ulrika Karlsson i Uppsala (c, m) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.