Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2021-10-31
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:579 av Staffan Eklöf (SD) 20 april 2021 Avbytartjänst för animalieproducenter
Interpellationsdebatt 2020/21:582 av Staffan Eklöf (SD) 9 april 2021 Effekter på biologisk mångfald av vindkraftverksutbyggnad till havs
Interpellationsdebatt 2020/21:220 av Staffan Eklöf (SD) 29 januari 2021 Åtgärder mot minskningar av djurpopulationer
Interpellationsdebatt 2019/20:353 av Gudrun Brunegård (KD) 6 mars 2020 Elever som blir kränkta för sin tro

Effekter på biologisk mångfald av vindkraftverksutbyggnad till havs

Interpellation 2020/21:582 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2020/21:582 Effekter på biologisk mångfald av vindkraftverksutbyggnad till havs av Staffan Eklöf SD till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP EU-kommissionen har föreslagit en vindkraftsstrategi för havsbaserad vindkraft där energiproduktionen från vindkraftverk till havs ska öka nästan 30 gånger jämfört

Inlämnad: 2021-03-17 Svarsdatum: 2021-04-09 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Interpellation 2020/21:582 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter på biologisk mångfald av vindkraftverksutbyggnad till havs

Avbytartjänst för animalieproducenter

Interpellation 2020/21:579 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2020/21:579 Avbytartjänst för animalieproducenter av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S SVT:s Uppdrag gransknings reportage om dåligt djurskydd bland annat vid ett antal gårdar har rönt mycket uppmärksamhet. Det är också rätt. I Sverige har vi bestämt oss för att djuren ska ha det bra.

Inlämnad: 2021-03-17 Svarsdatum: 2021-04-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2020/21:579 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Avbytartjänst för animalieproducenter

Åtgärder mot minskningar av djurpopulationer

Interpellation 2020/21:220 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2020/21:220 Åtgärder mot minskningar av djurpopulationer av Staffan Eklöf SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Många djurpopulationer är satta under press och minskar i storlek. Det är angeläget att finna politiska lösningar på problemet. The living planet index LPI är ett globalt genomsnitt

Inlämnad: 2020-12-04 Svarsdatum: 2021-01-29 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:220 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot minskningar av djurpopulationer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se