Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2020-10-30
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:MJU8 12 mars 2020 Landsbygdspolitik
Interpellationsdebatt 2019/20:353 av Gudrun Brunegård (KD) 6 mars 2020 Elever som blir kränkta för sin tro
Interpellationsdebatt 2019/20:293 av Staffan Eklöf (SD) 6 mars 2020 Åtgärder mot almdöden
Frågestund 23 januari 2020 Frågestund

Ändamålsenlig kemikaliepolitik

Motion 2020/21:734 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:734 av Yasmine Eriksson m.fl. SD Ändamålsenlig kemikaliepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetet med att reglera kemikaliers användning måste präglas av evidensbaserad forskning, rimliga överväganden mellan för- och nackdelar

2020-09-30

Motion 2020/21:734 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:734 av Yasmine Eriksson m.fl. (SD) (pdf, 100 kB)

Politik för värnad och stärkt äganderätt

Motion 2020/21:733 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:733 av Mats Nordberg m.fl. SD Politik för värnad och stärkt äganderätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att systemen för ersättning i samband med brukandebegränsningar av mark behöver utredas och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2020-09-30

Motion 2020/21:733 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2020/21:733 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 154 kB)

Ett resurseffektivt samhälle

Motion 2020/21:732 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:732 av Martin Kinnunen m.fl. SD Ett resurseffektivt samhälle Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intensifiera arbetet inom EU-samarbetet vad gäller standarder för förpackningsmaterial och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

2020-09-30

Motion 2020/21:732 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:732 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se