Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2021-10-31
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:353 av Gudrun Brunegård (KD) 6 mars 2020 Elever som blir kränkta för sin tro
Interpellationsdebatt 2019/20:293 av Staffan Eklöf (SD) 6 mars 2020 Åtgärder mot almdöden
Interpellationsdebatt 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD) 1 oktober 2019 En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning
Interpellationsdebatt 2018/19:312 av Staffan Eklöf (SD) 1 oktober 2019 En avvägning mellan havsbaserad vindkraft och naturvärden

med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet

Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:121 Riksrevisionens rapport om Klimatklivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lägga ned Klimatklivet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Behovet av att bekämpa


Utskottsberedning: 2019/20:MJU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3113 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin

Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:94 Befrielse från koldioxid- och energiskatt och förändrad omräkning av skatt för diesel och bensin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skatten för diesel i arbetsmaskiner


Utskottsberedning: 2018/19:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3080 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 2014-2020

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:52 Riksrevisionens rapport om Landsbygdsprogrammet 20142020 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsättandet av en kompletterande snabbutredning av de nationella behoven av landsbygdsutveckling


Utskottsberedning: 2018/19:MJU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3031 av Staffan Eklöf m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se