Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2021-10-31
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:25 Riksrevisionens rapport om skyddet av värdefull skog Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mer kostnadseffektivt skydd av skog och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2018/19:MJU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3004 av Mats Nordberg m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

En effektiv klimatpolitik

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. SD En effektiv klimatpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det globala perspektivet inom klimatarbetet bör ges en central plats och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:NU13 2018/19:NU14 2018/19:SkU12
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2820 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 117 kB)

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Inledning Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2018/19:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2369 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se