Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2022-10-31
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Myndigheternas roll för livsmedelsstrategins uppfyllande

Interpellation 2021/22:169 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2021/22:169 Myndigheternas roll för livsmedelsstrategins uppfyllande av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Anna-Caren Sätherberg S Det är viktigt att vi aktivt verkar för försörjningstrygghet, främjande av svenska livsmedel och för att stärka företagandet på landsbygden. Livsmedelsstrategin hade som syfte

Inlämnad: 2021-12-03 Svarsdatum: 2021-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2021/22:169 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 89 kB)

Regeringens prövning av vattenmyndigheternas åtgärdsprogram

Skriftlig fråga 2021/22:457 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2021/22:457 Regeringens prövning av vattenmyndigheternas åtgärdsprogram av Staffan Eklöf SD till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Vattenmyndigheternas förslag till åtgärdsprogram för kommande period lades fram i våras. Havs- och vattenmyndigheten och ett stort antal kommuner, bland annat Svalövs och

Inlämnad: 2021-12-02 Svarsdatum: 2021-12-15 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:457 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund

Motion 2021/22:4334 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4334 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:58 Stärkt äganderätt, flexibla skyddsformer och ökade incitament för naturvården i skogen med frivillighet som grund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återupprätta grundprincipen

2021-12-01

Motion 2021/22:4334 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 95 kB) Motion 2021/22:4334 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se