Staffan Eklöf (SD)

Staffan Eklöf (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 96
Titel Fil.dr.
Född år 1965
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post staffan.eklof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2020-03-18 – 2022-10-31
    • Suppleant 2019-10-02 – 2020-03-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, näringsutskottet 18-, trafikutskottet 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18-, EU-nämnden 18- och försvarsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.
  • Föräldrar

    Adjunkten Bengt Eklöf och läraren K. Margareta Ingberk.
  • Utbildning

    Bessemergymnasiet, Sandviken och Polhemsskolan, Gävle 81-84. Värnplikt I 14 Gävle. Plutonchefsutbildning 84-85. Fil. kand., Umeå universitet 89. Fil. dr., cell- och molekylärbiologi, SLU, Umeå 96.
  • Anställningar

    Forskare, Biocentrum Wien 97-98. Handläggare, Jordbruksverket 98-06 och 07-18. Enhetschef, Jordbruksverket 06-07.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    EU:s kommittéer för behöriga myndigheter för genetiskt modifierade organismer 99-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Jönköping 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Jönköping 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Olika befattningar inom SD Jönköping 11-. Distriktsförening SD Jönköpings län 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:198 Producentansvar och straffansvar för nedskräpning

Motion 2020/21:4090 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4090 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:198 Producentansvar och straffansvar för nedskräpning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska omarbeta beräkningsgrunderna för avgifter till producenterna så att


Utskottsberedning: 2021/22:MJU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:4090 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4090 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2020/21:183 Utfodring av vilt

Motion 2020/21:4050 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4050 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:183 Utfodring av vilt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att frågan om utfodring av vilt i första hand ska regleras direkt mellan markägare, arrendatorer och jägare och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:MJU22
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 8 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4050 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4050 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2020/21:180 Reduktionsplikt för bensin och diesel - kontrollstation 2019

Motion 2020/21:4043 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4043 av Martin Kinnunen m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:180 Reduktionsplikt för bensin och diesel kontrollstation 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:180 Reduktionsplikt för bensin och diesel kontrollstation 2019. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2020/21:MJU23
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4043 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4043 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.