Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Statsråd

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 91
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-10-18
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-10-18
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2022-10-18 – 2026-09-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ordförande socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Representanten Curt Ankarberg och skötaren Sigbritt Ankarberg, f. Nilsson.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Per Brahegymnasiet, Jönköping.
  • Anställningar

    Musiklärare i grundskolan, Jönköpings kommun 83-91. Studieorganisatör, KFUK-KFUM:s studieförbund i Jönköpings län 86-91. Begravningsentreprenör, Ankarbergs Begravningsbyrå, Jönköping. Partisekreterare, Kristdemokraterna 11-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Räddningsverket 03-05. Styrelseordförande, Trafikverket 10-11. Ledamot, Arbetstidskommittén 95, Idrottsutredningen 96-98 och Ansvarskommittén 03-07. Särskild utredare, Frittvalutredningen 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunalråd, Jönköpings kommun 99-10, kommunstyrelsens ordförande 06-10. Vice ordförande, Svenska kommunförbundets socialberedning 99-02. Ordförande, Sveriges Kommuner och Landstings samhällsbyggnadsberedning 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Kristdemokraternas partistyrelse 99-11. Ersättare, Kristdemokraternas partistyrelse 93-99. Ordförande, Civilförsvarsförbundet, Jönköpings län 07-11. Ordförande, Kvinnomuseet Amalia, Jönköping 00-06.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Läget i svensk akutsjukvård

Svar på skriftlig fråga 2022/23:268 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

S2023/00360 Socialdepartementet Sjukvårdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2022/23:268 av Yasmine Bladelius S Läget i svensk akutsjukvård Yasmine Bladelius har frågat mig vad jag avser att göra för att vård som inte är patientsäker inte ska tillåtas fortgå. För mig som sjukvårdsminister är patientsäkerheten en

Svarsdatum: 2023-02-01 Frågeställare: Yasmine Bladelius (S)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:268 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD) (docx, 69 kB)

Vård för personer som utsatts för sexualbrott som barn

Svar på skriftlig fråga 2022/23:266 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Svar på fråga 2022/23:266 av Annika Hirvonen MP Vård för personer som utsatts för sexualbrott som barn Annika Hirvonen har frågat mig hur jag avser att säkerställa att de satsningar som nu planeras för sexuellt utsatta också omfattar de som utsatts för sexuellt våld som barn. Det är mycket angeläget att barn som har utsatts

Svarsdatum: 2023-02-01 Frågeställare: Annika Hirvonen (MP)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:266 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD) (docx, 69 kB)

Vårdens kunskap om lipödem

Svar på skriftlig fråga 2022/23:249 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

S2023/ 00296 Socialdepartementet Sjukvårdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2022/23:249 av Lars Mejern Larsson S Vårdens kunskap om lipödem Lars Mejern Larsson har frågat mig vad jag avser att göra för att kunskapen om lipödem i sjukvården ska förbättras och fler ska kunna få rätt vård i tid. Det är angeläget

Svarsdatum: 2023-02-01 Frågeställare: Lars Mejern Larsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2022/23:249 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD) (docx, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.