Anna Johansson (S)

Anna Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 158
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-22 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 17-18. Ordförande arbetsmarknadsutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Statsråd (infrastrukturminister), Näringsdepartementet 141003-170727.
  • Föräldrar

    Göran Johansson och Elisabeth Johansson.
  • Utbildning

    Komvux med inriktning samhälle och ekonomi 95-96.
  • Anställningar

    Projektanställd/projektledare i olika arbetsmarknadsanknutna LO-drivna projekt 97-02. Informations- och opinionsbildningsansvarig ombudsman på LO, Göteborg 03-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 98-14. Nämndordförande, stadsdelsnämnden (SDN), Bergsjön 03-09. Ansvarsområde storstad och integration, nationella minoriteter, stadsdelsnämnden (SDN), samordning 09-10. Nämndordförande, idrotts- och föreningsnämnden 11-14. Biträdande kommunalråd, Göteborg 09-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Bostadsbolaget 99-14 och ordförande 07-11. Styrelseledamot, Chalmers tekniska högskola 11-14. Styrelseordförande, Got Event 11-14. Ersättare, Socialdemokraternas partistyrelse 11-. Styrelseledamot, Alfons Åbergs kulturhus 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EBO-lagen

Motion 2020/21:2150 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2150 av Mattias Jonsson och Anna Johansson båda S EBO-lagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om EBO-lagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ansvaret för mottagningen av nyanlända ska delas solidariskt mellan kommunerna oavsett


Utskottsberedning: 2020/21:SfU20

Motion 2020/21:2150 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2150 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S) (pdf, 72 kB)

Bostad åt alla

Motion 2020/21:2404 av Anna Johansson och Mattias Jonsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2404 av Anna Johansson och Mattias Jonsson båda S Bostad åt alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder för en hög nyproduktion av bostäder med rimliga boendekostnader samt minskad boendesegregation och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2020/21:CU9

Motion 2020/21:2404 av Anna Johansson och Mattias Jonsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2404 av Anna Johansson och Mattias Jonsson (båda S) (pdf, 69 kB)

Stoppa försäljningen av vapenliknande leksaker

Motion 2020/21:2153 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2153 av Mattias Jonsson och Anna Johansson båda S Stoppa försäljningen av vapenliknande leksaker Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vapenliknande leksaker och tillkännager detta för regeringen. Motivering I augusti för två år sedan sköts


Utskottsberedning: 2020/21:CU12

Motion 2020/21:2153 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2153 av Mattias Jonsson och Anna Johansson (båda S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se