Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Klimat- och miljöminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2019-10-01 – 2021-11-30
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2021-11-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-11-30
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2021-11-30 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-170721, socialminister, Socialdepartementet 170721-190121 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 190121-191001.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning, Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs kommun 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Ledamot, SKTF:s avdelningsstyrelse Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00. Styrelseledamot, Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för sänkt sjukfrånvaro

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1550 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Dnr S2016/05578/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1550 av Margareta Cederfelt M Åtgärder för sänkt sjukfrånvaro Margareta Cederfelt har frågat mig om vilka konkreta åtgärder som jag avser att vidta för att sänka sjukfrånvaron. För att bryta den negativa utvecklingen

Svarsdatum: 2016-09-07 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1550 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) (docx, 40 kB)

Felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1387 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

S2016/04442/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1387 av Boriana Åberg M Felaktiga utbetalningar från Försäkringskassan Boriana Åberg har frågat mig vilka åtgärder som jag avser vidta för att tillse att felaktigt utbetalda ersättningar från Försäkringskassan krävs tillbaka

Svarsdatum: 2016-06-29 Frågeställare: Boriana Åberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1387 besvarad av Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) (docx, 40 kB)

Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L)

Interpellation 2015/16:730 Kritik mot förslaget om ny sjukskatt av Mats Persson L till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll S Kostnaderna för sjukskrivningarna skenar. Fram till 2019 kommer kostnaderna att öka kraftigt. Det kommer att skapa stora hål i statsfinanserna och tränga undan viktiga och välbehövliga prioriteringar.

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2015/16:730 av Mats Persson (L) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot förslaget om ny sjukskatt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.