Annika Strandhäll (S)

Annika Strandhäll (S)

Klimat- och miljöminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 281
Född år 1975

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2019-10-01 – 2021-11-30
    • Ledig 2018-09-24 – 2019-10-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2021-11-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-11-30
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-10-01
    • Socialminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsminister 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Miljödepartementet

    • Klimat- och miljöminister 2021-11-30 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 141003-170721, socialminister, Socialdepartementet 170721-190121 och statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 190121-191001.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 95. TCO facklig högskola 07. Fullmaktsutbildning, Vision 07. Organisation och ledarskap, Sociologiska institutionen, Göteborgs universitet 07. Arbets- och organisationspsykologi, Psykologiska institutionen, Göteborgs universitet 07-08.
  • Anställningar

    Projektassistent, arbetsmarknadsprojektet Föreningskraft, utvecklingssekreterare, AT 1000 och projektledare för arbetsmarknadsprojektet Föreningsslussen, Göteborgs kommun 96-11. Förbundsordförande, Vision 11-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Regeringens delegation för jämställdhet i arbetslivet 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande och arbetsmiljöansvarig, SKTF Göteborg 00-02 och ordförande 05-08. 2:e vice förbundsordförande, Vision 08-11. Ledamot, SKTF:s avdelningsstyrelse Göteborg, ansvarig för arbetsmarknadsfrågor och rekrytering 99-00. Styrelseledamot, Folksam Sak 11-13 och vice styrelseordförande 13-14. Ledamot, TCO:s styrelse 11-14. Styrelseledamot, Omställningsfonden 11-14. Styrelseledamot, Offentliganställdas Förhandlingsråd 11-14. Vice ordförande, LO-TCO:s biståndsnämnd 13-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skolan måste åter bli grunden i det gemensamma samhällsbygget

Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. S Skolan måste åter bli grunden i det gemensamma samhällsbygget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja en blandad skola och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2020/21:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2198 av Sultan Kayhan m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Estetiska ämnen i grundskolan och i gymnasiet

Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. S Estetiska ämnen i grundskolan och i gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ta fram förslag som säkerställer att samtliga elever tillförsäkras regelbunden undervisning i estetiska ämnen och


Utskottsberedning: 2020/21:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Klan- och hederskultur – hot mot demokrati och jämställdhet

Motion 2020/21:2676 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, S, KD, C, L, M, MP)

Motion till riksdagen 2020/21:2676 av Amineh Kakabaveh m.fl. S, KD, C, L, M, MP Klan- och hederskultur hot mot demokrati och jämställdhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge regeringen i uppdrag att säkra att det inom utrikesförvaltningen finns tjänstemän specialiserade


Utskottsberedning: 2020/21:JuU27 2020/21:SoU24 2020/21:UbU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:2676 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, S, KD, C, L, M, MP) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:2676 av Amineh Kakabaveh m.fl. (-, S, KD, C, L, M, MP) (pdf, 95 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.