Ardalan Shekarabi (S)

Ardalan Shekarabi (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 87
Född år 1978

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2013-11-04 – 2013-12-31
    • Ordinarie 2013-04-15 – 2013-11-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-04-15 – 2014-09-29
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2019-10-01
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2019-10-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 13-. Suppleant finansutskottet 13-14. Statsråd (civilminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Hassan Shekarabi och Sajadi Sahra.
  • Utbildning

    Juristexamen och journalistutbildning.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Uppsalas socialdemokratiska partidistrikt.
  • Litteratur

    Vinst och den offentliga tjänstemarknaden - en rättslig analys (12).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sjuklönesystemet för småföretagare

Svar på skriftlig fråga 2019/20:887 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

S2020/00589/SF Socialdepartementet Socialförsäkringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/20:887 av Tobias Andersson SD Sjuklönesystemet för småföretagare Tobias Andersson har frågat mig om jag och regeringen ämnar verka för att flytta ansvaret för sjuklön från småföretagen till den anställde. Jag håller med

Svarsdatum: 2020-02-12 Frågeställare: Tobias Andersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:887 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 82 kB)

Slopat karensavdrag för personal inom förskolan

Svar på skriftlig fråga 2019/20:884 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2019/20:884 av Michael Rubbestad SD Slopat karensavdrag för personal inom förskolan Michael Rubbestad har frågat utbildningsministern om hon är beredd att reformera och slopa karensavdraget för personal inom förskolan för att förbättra personalens arbets- och anställningsförhållanden samt bidra till ökad

Svarsdatum: 2020-02-12 Frågeställare: Michael Rubbestad (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:884 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 91 kB)

Höjning av fribeloppet för bostadstillägg för pensionärer

Svar på skriftlig fråga 2019/20:845 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Svar på fråga 2019/20:845 av Mikael Strandman SD Höjning av fribeloppet för bostadstillägg för pensionärer Mikael Strandman har frågat mig om det inom de närmsta åren planeras en höjning av fribeloppet i bostadstillägg för pensionärer. Bostadstillägget är en skattefinansierad förmån som syftar till att ge pensionärer med

Svarsdatum: 2020-02-12 Frågeställare: Mikael Strandman (SD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:845 besvarad av Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) (docx, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se