Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) 15 september 2020 Rasism och afrofobi i Sverige
Frågestund 11 juni 2020 Frågestund
Frågestund 7 maj 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:345 av Amineh Kakabaveh (-) 6 mars 2020 Jämställda löner

Lönekartläggning

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2129 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Svar på fråga 2019/20:2129 av Lars Beckman M Lönekartläggning Lars Beckman har frågat arbetsmarknadsministern vad hon avser att vidta för åtgärder för att säkerställa att även statliga myndigheter följer gällande lagstiftning. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan. Diskrimineringslagens

Svarsdatum: 2020-09-16 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2129 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 87 kB)

Antisemitism i Malmö

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2123 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Svar på fråga 2019/20:2123 av Magnus Jacobsson KD Antisemitism i Malmö Magnus Jacobsson har frågat justitie- och migrationsministern vilka initiativ som han ämnar att vidta för att vända trenden i Malmö och få stopp på de återkommande antisemitiska uttrycken. Frågan har överlämnats till mig. Låt mig börja med att understryka

Svarsdatum: 2020-09-16 Frågeställare: Magnus Jacobsson (KD)

Svar på skriftlig fråga 2019/20:2123 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 91 kB)

Rasism och afrofobi i Sverige

Interpellation 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Interpellation 2019/20:461 Rasism och afrofobi i Sverige av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Åsa Lindhagen MP I kölvattnet av polismordet på George Floyd i USA blev det omfattande demonstrationer världen över, alltså inte bara i USA utan även i Europa och Sverige. Afrofobi, och strukturell och institutionell rasism

Inlämnad: 2020-08-28 Svarsdatum: 2020-09-15 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Interpellation 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rasism och afrofobi i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se