Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 4 april 2019 Frågestund
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund
Frågestund 7 februari 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU1 20 december 2018 Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Dokument:

Amorteringskravet och ojämställd bostadsmarknad

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3636 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/02997 Finansdepartementet Finansmarknadsminister och biträdande finansminister Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3636 av Roger Hedlund SD Amorteringskravet och ojämställd bostadsmarknad Roger Hedlund har frågat statsrådet Märta Stenevi om hon avser att se över reglerna för amortering för att undvika en icke

Svarsdatum: 2021-09-22 Frågeställare: Roger Hedlund (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3636 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 68 kB)

Tydliggörande av kreditkostnader

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3596 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Ju2021/03178 Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3596 av Angelica Lundberg SD Tydliggörande av kreditkostnader Angelica Lundberg har frågat statsrådet Åsa Lindhagen på vilket sätt hon avser undersöka former för hur kreditkostnader kan tydliggöras av långivare

Svarsdatum: 2021-09-15 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3596 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 69 kB)

Skuldregister

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3550 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/02855 Finansdepartementet Finansmarknadsminister och biträdande finansminister Till riksdagen Svar på fråga 2020/21:3550 av Angelica Lundberg SD Skuldregister Angelica Lundberg har frågat mig när den utredning som regeringen utlovat kring ett komplett skuldregister kommer att tillsättas, och om den kommer att

Svarsdatum: 2021-09-08 Frågeställare: Angelica Lundberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:3550 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se