Störningar i telefonin

Just nu är det problem med riksdagens telefoni. Bland annat kan det vara svårt att nå riksdagsinformation via telefon. Det går att skicka e-post till: riksdagsinformation@riksdagen.se

Arbete pågår med att lösa problemet.

Khashayar Farmanbar (S)

Khashayar Farmanbar (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Född år 1976

Aktuella uppdrag

    • Infrastrukturdepartementet

    • Statsråd

    • Infrastrukturdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:480 av Martina Johansson (C) 13 maj 2022 Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans
Interpellationsdebatt 2021/22:459 av Alexandra Anstrell (M) 6 maj 2022 Utländskt ägande av viktig infrastruktur
Frågestund 28 april 2022 Frågestund
Interpellationsdebatt 2021/22:427 av Carl-Oskar Bohlin (M) 19 april 2022 Ökad planerbar elproduktion i södra Sverige

Dokument:

Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans

Interpellation 2021/22:480 av Martina Johansson (C)

Interpellation 2021/22:480 Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans av Martina Johansson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Omställningen till ett mer klimatsmart samhälle kräver olika infrastrukturinvesteringar. De flesta av oss vet hur viktigt det är och vill bidra, men samtidigt vet vi också

Inlämnad: 2022-05-04 Svarsdatum: 2022-05-13 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Interpellation 2021/22:480 av Martina Johansson (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Samplanering av infrastrukturprojekt med lokal acceptans

Samarbete med Tyskland för ökad elproduktion

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1468 besvarad av Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

I2022/00963 I2022/00972 Infrastrukturdepartementet Energi- och digitaliseringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1465 av Mats Nordberg SD Återstart av nedlagd reaktor och 2021/22:1468 av Mats Nordberg SD Samarbete med Tyskland för ökad elproduktion Mats Nordberg har frågat mig om regeringen är villig att

Svarsdatum: 2022-04-27 Frågeställare: Mats Nordberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1468 besvarad av Statsrådet Khashayar Farmanbar (S) (docx, 68 kB)

Återstart av nedlagd reaktor

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1465 besvarad av Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

I2022/00963 I2022/00972 Infrastrukturdepartementet Energi- och digitaliseringsministern Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:1465 av Mats Nordberg SD Återstart av nedlagd reaktor och 2021/22:1468 av Mats Nordberg SD Samarbete med Tyskland för ökad elproduktion Mats Nordberg har frågat mig om regeringen är villig att

Svarsdatum: 2022-04-27 Frågeställare: Mats Nordberg (SD)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1465 besvarad av Statsrådet Khashayar Farmanbar (S) (docx, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.