Matilda Ernkrans (S)

Matilda Ernkrans (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 164
Titel Arbetsförmedlare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2006-02-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2007-08-29 – 2019-01-20
    • Ledig 2006-10-02 – 2007-08-28
    • Ordinarie 2006-02-21 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2004-05-03 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-05-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-11-06
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-060220). Ledamot kulturutskottet 04-06 och socialförsäkringsutskottet 06-10. Ordförande miljö- och jordbruksutskottet 10-18 och ordförande utbildningsutskottet 18-19. Suppleant kulturutskottet 02-04, arbetsmarknadsutskottet 02 och 07-10, bostadsutskottet 03-06 och näringsutskottet 14-18. Ledamot krigsdelegationen 10-18. Statsråd (minister för högre utbildning och forskning), Utbildningsdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Kommuntjänstemannen Jan Karlsson och undersköterskan Carita Ernkrans.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, slutår 92. Högskole-/universitetsstudier i statsvetenskap, nationalekonomi och sociologi 95-02.
  • Anställningar

    Köksbiträde, Hallsbergs kommun 91-93. Arbetsförmedlare, Hallsberg 93-. Vårdbiträde, Hallsbergs kommun 97. Politisk sekreterare, Örebro läns landsting 98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Hallsbergs kommun 95-07 och 10-. Vice ordförande, kommunfullmäktige 03-07. Ledamot, kommunstyrelsen 94-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 94-98 och fastighetsnämnden, vice ordförande 98-02. Ledamot, myndighetsnämnden 03-07. Ledamot, hälso- och sjukvårdsberedningen, Örebro läns landsting 98-02. Vice ordförande, Hallsbergs bostadsstiftelse 98-02. Ledamot, Sydnärkes utbildningsförbund 01-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU Hallsberg 91-, ordförande 95-99. Styrelseledamot, Långängens socialdemokratiska förening 91-94 och Kårstahults socialdemokratiska förening 94-07. Styrelseledamot, Hallsbergs arbetarekommun 95-, ordförande 07-11. Styrelseledamot, Rallarrosen (socialdemokratisk kvinnoklubb) 01-. Ordförande, Nya (s), socialdemokratisk förening 05-. Ledamot, partidistriktets styrelse 07-. Ersättare, Socialdemokraternas partistyrelse 11-.
  • Bostadsort

    Hallsberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Regeringens fortsatta satsning på kärnkraften

Interpellation 2010/11:358 av Ernkrans, Matilda (S)

den 10 maj Interpellation 2010/11:358 Regeringens fortsatta satsning på kärnkraften av Matilda Ernkrans S till miljöminister Andreas Carlgren C Sverige satsar, mycket diskret, 70 miljoner kronor i ny kärnkraftsforskning i Frankrike. Nyheten avslöjades i Ekot bara några dagar efter vårens stora kärnkraftsdebatt

Inlämnad: 2011-05-10 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Regeringens vallöfte om fossila bränslen

Interpellation 2010/11:357 av Ernkrans, Matilda (S)

den 10 maj Interpellation 2010/11:357 Regeringens vallöfte om fossila bränslen av Matilda Ernkrans S till miljöminister Andreas Carlgren C I valrörelsen 2010 sade miljöminister Andreas Carlgren att Sverige inte ska ha mer av naturgas och olja. Miljöministern betonar dessutom ofta att Sverige är bästa förebild i

Inlämnad: 2011-05-10 Besvarare: Maud Olofsson (C)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition S2001 Motivering Full sysselsättning är målet för Socialdemokraternas ekonomiska politik. Sverige ska ha sunda offentliga finanser. Det är en förutsättning för uthållig hållbar tillväxt och


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S) (doc, 1593 kB) Motion 2010/11:Fi9 av Håkan Juholt m.fl. (S) (pdf, 688 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.