Mikael Damberg (S)

Mikael Damberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 7
Titel Förvaltningsekonom.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2004-10-05 – 2014-10-02
    • Ledig 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ordinarie 2004-08-16 – 2004-08-29
    • Ledig 2004-04-05 – 2004-08-15
    • Ordinarie 2003-03-01 – 2004-04-04
    • Ledig 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-01-20
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-23 – 2014-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-20 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-02-24 – 2012-09-18
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 02-10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06 och finansutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14, riksdagens valberedning 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12-14 och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14. Gruppledare 12-14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003-190120 och statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta Liisa Valtonen.
  • Utbildning

    Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95-97 och Statsrådsberedningen 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03-06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04-07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna 94-02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, SSU 99-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99-03, 09-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04-. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99-03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges roll i den växande civila drönarindustrin
Interpellationsdebatt 2016/17:513 av Erik Ottoson (M) 2 juni 2017 Sveriges roll i den växande civila drönarindustrin
Stillbild från Interpellationsdebatt: SAS flytt av verksamhet utomlands
Interpellationsdebatt 2016/17:451 av Jörgen Warborn (M) 21 april 2017 SAS flytt av verksamhet utomlands
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regelkrångel för företag
Interpellationsdebatt 2016/17:419 av Sofia Fölster (M) 21 april 2017 Regelkrångel för företag
Stillbild från Interpellationsdebatt: Cementtillverkningens framtid
Interpellationsdebatt 2016/17:372 av Jesper Skalberg Karlsson (M) 28 mars 2017 Cementtillverkningens framtid
Stillbild från Interpellationsdebatt: Arbetsintegrerande sociala företag
Interpellationsdebatt 2016/17:333 av Sofia Modigh (KD) 21 mars 2017 Arbetsintegrerande sociala företag
Stillbild från Interpellationsdebatt: Teslas etablering i Europa
Interpellationsdebatt 2016/17:329 av Rickard Nordin (C) 21 mars 2017 Teslas etablering i Europa

Dokument:

Fler företag i Sverige

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1554 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Dnr 2016/ 05503/KSR Näringsdepartementet Närings- och innovationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1554 av Margareta Cederfeldt M Fler företag i Sverige Margareta Cederfeldt har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag är beredd att vidta för att öka lönsamheten i svenska företag i syfte att fler företagare

Svarsdatum: 2016-09-13 Frågeställare: Margareta Cederfelt (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1554 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 34 kB)

Nord Stream 2

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1552 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

N2016/050606/FÖF Näringsdepartementet Till riksdagen Svaret är avsett att lämnas senast den 15 september 2016 Svar på fråga 2015/16:1552 av Jonas Jocobsson Gjörtler M Nord Stream 2 Jonas Jacobsson Gjörtler M har frågat miljöminister Karolina Skog MP på vilket sätt ministern avser att agera för att förebygga, hantera

Svarsdatum: 2016-09-13 Frågeställare: Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1552 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 40 kB)

Behovet av fler företagare

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1515 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Dnr N2016/05291/FF Näringsdepartementet Närings- och innovationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2015/16:1515 av Betty Malmberg M Behovet av fler företagare Betty Malmberg har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att fler individer ska våga bli företagare. I sin fråga hänvisar Betty Malmberg till

Svarsdatum: 2016-09-01 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1515 besvarad av Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) (docx, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.