Stefan Attefall (KD)

Stefan Attefall (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Chefredaktör
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2001-01-15 – 2010-10-05
    • Ledig 2000-10-09 – 2001-01-14
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2000-10-08
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-06
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-02-19 – 2010-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2009-09-29 – 2010-10-05
    • Suppleant 2006-12-05 – 2009-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Rdl 1991- Suppleant i Skatteutskottet 91/92-93/94 och 98/99-samt Finansutskottet 98/99-. Ledamot av Finansutskottet 91/92-93/94 och Arbetsmarknadsutskottet 98/99-. - Ledamot av riksdagskommitténs referensgrupp för uppföljning, utvärdering och revision 98-.
  • Bostadsort

    Umeå
  • Utbildning

    El-teleteknisk linje 78. Specialkurs i hemelektronik 79. Politisk sekreterare i Västerbottens läns landsting 81-85. Akademiska studier i statskunskap, nationalekonomi, företagekonomi m m 82-89. Politisk sekreterare i KDS riksdagskansli 85-86. Chefredaktör för Kristdemokraten 89-91 och 95-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Samhällsgemenskaps förlags AB 89- och Tipstjänst AB 92-. - Ledamot av styrelsen för Kristen demokratisk ungdom, förbundsordförande. - Ledamot av styrelsen för Västerbottens läns KDS-distrikt 90-, ordförande 92-. Ledamot av Kristdemokraternas partistyrelse 01-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av Statens ungdomsråd/ungdomsstyrelsen 92-97, ordförande 92-94. Ledamot av styrelsen för Länsstyrelsen i Västerbottens län 95-98. - Särskild tredare i generationsutredningen 92-94. Ledamot av skatteväxlingskommittén 95-97, demokratiutredningen 97-00. Ersättare för ledamot i jämställdhetsrådet 98-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Umeå kommunfullmäktige 85-86 och 91-94.
  • Föräldrar

    Båtbyggaren Konrad Lindström och byråsekreteraren Solveig Attefall

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Nya åtgärder som kan genomföras utan krav på bygglov
Debatt om förslag 2013/14:CU32 4 juni 2014 Nya åtgärder som kan genomföras utan krav på bygglov
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens utnämningspolitik
Interpellationsdebatt 2011/12:430 av Jansson, Eva-Lena (S) 23 augusti 2012 Regeringens utnämningspolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Bostadsbyggande i Pajala kommun
Interpellationsdebatt 2011/12:312 av Bergstedt, Hannah (S) 27 april 2012 Bostadsbyggande i Pajala kommun
Stillbild från Interpellationsdebatt: Landshövding i Kalmar län
Interpellationsdebatt 2011/12:130 av Örnfjäder, Krister (S) 6 december 2011 Landshövding i Kalmar län
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2011 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Subventioner inom bostadssektorn
Interpellationsdebatt 2011/12:20 av Kakabaveh, Amineh (V) 21 oktober 2011 Subventioner inom bostadssektorn

Dokument:

Bostadsbrist

Svar på skriftlig fråga 2013/14:738 besvarad av Peter Persson (S)

Dnr S2014/5630/PBB Socialdepartementet Civil- och bostadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:738 av Peter Persson S Bostadsbrist Peter Persson har frågat mig vilka direkt bostads- och hyresrättsproducerande åtgärder jag avser att vidta. Under alliansregeringens första mandatperiod avvecklades de kostnadsdrivande

Svarsdatum: 2014-08-07 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:738 besvarad av Peter Persson (S) (docx, 41 kB)

Progressiv avskrivning

Svar på skriftlig fråga 2013/14:657 besvarad av Ulla Andersson (V)

Dnr S2014/4581/PBB Socialdepartementet Civil- och bostadsministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:657 av Ulla Andersson V Progressiv avskrivning Ulla Andersson har frågat mig om jag avser att vidta några initiativ för att underlätta för de bostadsrättsföreningar som i ett övergångsskede kommer att drabbas av

Svarsdatum: 2014-06-11 Frågeställare: Ulla Andersson (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:657 besvarad av Ulla Andersson (V) (docx, 42 kB)

Regeringens utnämningspolitik

Interpellation 2011/12:430 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 5 juli Interpellation 2011/12:430 Regeringens utnämningspolitik av Eva-Lena Jansson S till statsrådet Stefan Attefall KD Nyligen har det avslöjats i medierna att regeringens utnämningspolitik verkar gynna personer med bakgrund i ett av de fyra regeringspartierna. Ansvarigt statsråd för regeringens utnämningspolitik

Inlämnad: 2012-07-05 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens utnämningspolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.