Stefan Löfven (S)

Stefan Löfven (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2021-11-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2012-01-27 – 2021-11-03
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2014-10-03 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsminister, Statsrådsberedningen 141003-.
  • Utbildning

    Grundskola. Ekonomisk gymnasieskola. Fackliga utbildningar. Socialhögskolan, Umeå 1,5 år. Svetsutbildning.
  • Anställningar

    Posten, Sollefteå 76. Sågverket, Domsjö 79. Hägglunds, Örnsköldsvik 79-95. Förhandlingsombudsman 95-98. Internationell sekreterare, internationella enheten 98-99. Enhetschef, organisationsenheten 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, Exportrådet 04-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Metallindustriarbetareförbundets överstyrelse 89-93. Styrelsesuppleant, Svenska Metallindustriarbetareförbundets förbundsstyrelse 89-95. Styrelseledamot, Olof Palmes Internationella Center 02-06. Suppleant i verkställande utskottet, Socialdemokraterna 05-12. Styrelsesuppleant, LO:s styrelse 03-05 och styrelseledamot 06-12. Biträdande förbundsordförande, Industrifacket Metall (IF Metall) 02-05 och förbundsordförande 06-12. Styrelsesuppleant, Europeiska Metallarbetarefederationen, EMF 02-07. Ordförande, rådslagsgruppen Välfärd 07-09. Styrelseledamot, KTH 10-12. Partiledare, Socialdemokraterna 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Återvändande afghaner

Interpellation 2020/21:888 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:888 Återvändande afghaner av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Onsdagen den 25 augusti greps två afghanska medborgare på Arlanda efter att de flugits hem till Sverige med ett evakueringsflyg från Afghanistan någonting som bland annat Riks rapporterat om. Anledningen till gripandet

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2020/21:888 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återvändande afghaner

Oskyldiga offer

Interpellation 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:887 Oskyldiga offer av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ett av Morgan Johanssons mest bevingade citat som justitieminister var när han kommenterade att skjutningarna nådde rekordnivåer 2017 med orden liten risk att oskyldiga drabbasOavsett partipolitiska

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:887 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oskyldiga offer

Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar

Interpellation 2020/21:882 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:882 Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I dag kan en förövare utnyttja ett barn under 15 år för köp av sexuella handlingar och enbart få böter. Att detta är möjligt beror på att dagens lagstiftning

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:882 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utnyttjande av barn för köp av sexuella handlingar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.