Stefan Löfven (S)

Stefan Löfven (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2021-11-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2012-01-27 – 2021-11-03
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2014-10-03 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsminister, Statsrådsberedningen 141003-.
  • Utbildning

    Grundskola. Ekonomisk gymnasieskola. Fackliga utbildningar. Socialhögskolan, Umeå 1,5 år. Svetsutbildning.
  • Anställningar

    Posten, Sollefteå 76. Sågverket, Domsjö 79. Hägglunds, Örnsköldsvik 79-95. Förhandlingsombudsman 95-98. Internationell sekreterare, internationella enheten 98-99. Enhetschef, organisationsenheten 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Vice ordförande, Exportrådet 04-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Svenska Metallindustriarbetareförbundets överstyrelse 89-93. Styrelsesuppleant, Svenska Metallindustriarbetareförbundets förbundsstyrelse 89-95. Styrelseledamot, Olof Palmes Internationella Center 02-06. Suppleant i verkställande utskottet, Socialdemokraterna 05-12. Styrelsesuppleant, LO:s styrelse 03-05 och styrelseledamot 06-12. Biträdande förbundsordförande, Industrifacket Metall (IF Metall) 02-05 och förbundsordförande 06-12. Styrelsesuppleant, Europeiska Metallarbetarefederationen, EMF 02-07. Ordförande, rådslagsgruppen Välfärd 07-09. Styrelseledamot, KTH 10-12. Partiledare, Socialdemokraterna 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål

Interpellation 2020/21:880 av Marléne Lund Kopparklint (M)

Interpellation 2020/21:880 Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål av Marléne Lund Kopparklint M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S År 2020 ökade anmälda sexualbrott i Sverige till 24 100 Brå, 2021Under 2020 anmäldes det högsta antalet våldtäkter mot barn hittills: 16 procent fler än 2019.

Inlämnad: 2021-08-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:880 av Marléne Lund Kopparklint (M) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vuxna som vill utnyttja barn för sexuella ändamål

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.