Stefan Olsson (M)

Stefan Olsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län, plats 322
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stefan.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Introduktionsutbildning i svensk historia för invandrare

Motion 2022/23:302 av Stefan Olsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:302 av Stefan Olsson M Introduktionsutbildning i svensk historia för invandrare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utöka introduktionsutbildningen för invandrare med undervisning i svensk historia och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-17 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU6

Motion 2022/23:302 av Stefan Olsson (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:302 av Stefan Olsson (M) (pdf, 72 kB)

Skilda valdagar för en bättre lokal demokrati

Motion 2022/23:301 av Stefan Olsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:301 av Stefan Olsson M Skilda valdagar för en bättre lokal demokrati Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa skilda valdagar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Med skilda valdagar kommer den

Inlämnad: 2022-11-17 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:301 av Stefan Olsson (M) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:301 av Stefan Olsson (M) (pdf, 83 kB)

Transparens och rättssäkerhet vid tjänstetillsättningar i kommuner och regioner

Motion 2022/23:300 av Stefan Olsson (M)

Motion till riksdagen 2022/23:300 av Stefan Olsson M Transparens och rättssäkerhet vid tjänstetillsättningar i kommuner och regioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta förslag till ändringar i offentlighets- och sekretesslagen rörande tjänstetillsättningar

Inlämnad: 2022-11-17 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:300 av Stefan Olsson (M) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:300 av Stefan Olsson (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.