Stefan Wikén (S)

Stefan Wikén (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Informatör/Projektledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-01-01 – 2005-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-11-07 – 2006-12-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2009-05-01 – 2009-09-30
    • Ersättare 2007-01-15 – 2007-05-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-11-07 – 2006-12-22
    • Suppleant 2005-01-01 – 2005-04-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-11-07 – 2006-12-22
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-05-04 – 2009-09-30
    • Suppleant 2007-01-15 – 2007-05-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2009-05-04 – 2009-09-30
    • Suppleant 2007-01-15 – 2007-05-31
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2005-01-01 – 2005-04-30
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-11-07 – 2006-12-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:CU20 10 maj 2007 Fastighetsrättsliga frågor

Skogslänskommunikationer

Motion 2009/10:T230 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:T230 av Agneta Lundberg m.fl. s Skogslänskommunikationer s45008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att man vid prioritering mellan olika infrastrukturobjekt tar hänsyn till såväl regionalpolitiska som


Utskottsberedning: 2009/10:NU24 2009/10:TU11 2009/10:TU18 2009/10:TU19 2009/10:TU21 2009/10:TU24 2009/10:TU7
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 21 avslag

Motion 2009/10:T230 av Agneta Lundberg m.fl. (s) (doc, 60 kB)

Fakturamodellen

Motion 2009/10:Sk255 av Stefan Wikén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk255 av Stefan Wikén m.fl. s Fakturamodellen s32078 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ersätta fakturamodellen med en för småföretag mer anpassad hantering. Motivering Skattereduktion


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk255 av Stefan Wikén m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Uttagsskatt på kooperativ vindkraft

Motion 2009/10:Sk254 av Stefan Wikén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk254 av Stefan Wikén m.fl. s Uttagsskatt på kooperativ vindkraft s30078 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda frågan om uttagsskatt på vindkraftskooperativ. Motivering Den kooperativa idén samarbeta för


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk254 av Stefan Wikén m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se