Stellan Bojerud (-)

Stellan Bojerud (SD)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1944
Avliden den 19 juli 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-11-26 – 2011-04-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-11-09 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 31 januari 2013 Frågestund

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314SD500 med anledning av 2014 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 7 1 Nyhet: Vårdlyftet 7 1.1 Nya satsningar inom vården 7 1.1.1 Ingen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2013/14:99 Vårändringsbudget för 2014 201314SD481 med anledning av proposition 2013 14 99 Vårändringsbudget för 2014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt


Utskottsberedning: 2013/14:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi6 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

med anledning av prop. 2013/14:38 Dammsäkerhet

Motion 2013/14:Fö1 av Mikael Jansson och Stellan Bojerud (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Fö1 av Mikael Jansson och Stellan Bojerud SD med anledning av prop. 2013/14:38 Dammsäkerhet SD440 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att dammanläggningar i dammsäkerhetsklass A ska klassas som skyddsobjekt och omfattas


Utskottsberedning: 2013/14:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fö1 av Mikael Jansson och Stellan Bojerud (SD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se