Stellan Bojerud (-)

Stellan Bojerud (SD)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1944
Avliden den 19 juli 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-11-26 – 2011-04-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-11-09 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 31 januari 2013 Frågestund

Kriminalpolitisk partimotion

Motion 2013/14:Ju379 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju379 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Kriminalpolitisk partimotion SD259 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett system där staten betalar ut utdömda skadestånd till brottsoffret efter att domen vunnit laga


Utskottsberedning: 2013/14:JuU1 2013/14:JuU14 2013/14:JuU15 2013/14:JuU16 2013/14:JuU17 2013/14:JuU18 2013/14:JuU19 2013/14:SfU6 2013/14:SkU1
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2013/14:Ju379 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 111 kB)

Arbetsmarknadsåtgärder

Motion 2013/14:A399 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:A399 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Arbetsmarknadsåtgärder SD49 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka möjligheterna till heltidstjänst inom offentlig sektor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2013/14:AU2 2013/14:AU6 2013/14:FiU1 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2013/14:A399 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 91 kB)

En ansvarsfull invandringspolitik

Motion 2013/14:Sf314 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf314 av Jimmie Åkesson m.fl. SD En ansvarsfull invandringspolitik SD260 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att äkta makar och därmed jämställda personer som önskar återförenas med en make eller maka i Sverige båda


Utskottsberedning: 2013/14:KU14 2013/14:SfU17 2013/14:SfU2 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2013/14:Sf314 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se