Stellan Bojerud (-)

Stellan Bojerud (SD)

Valkrets Dalarnas län
Född år 1944
Avliden den 19 juli 2015

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-12 – 2011-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-11-26 – 2011-04-17
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2012-11-09 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 31 januari 2013 Frågestund

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

1 Sammanfattning 1.1Landsbygdslyftet Sverigedemokraterna lanserar i detta budgetdokument en gedigen satsning på den svenska landsbygden, där 1,4 miljoner svenskar bor och verkar. Tyvärr är många landsbygdskommuner också avfolkningskommuner. Visserligen har urbaniseringstrenden naturliga förklaringar men vi avser att föra


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

Sysselsättning, tillväxt, trygghet och välfärd

Motion 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Sysselsättning, tillväxt, trygghet och välfärd SD100 1 Innehållsförteckning 2 Med ansvar för Sverige 6 2.1 Våra viktigaste satsningar 7 2.1.1 Det ska löna sig att arbeta 7 2.1.2 Det ska löna sig att anställa 7 2.1.3 Utbilda för arbetsmarknaden 8 2.1.4 Tillväxt


Utskottsberedning: 2012/13:FiU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Fi219 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 954 kB)

med anledning av prop. 2012/13:2 Höständringsbudget för 2012

Motion 2012/13:Fi2 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi2 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2012/13:2 Höständringsbudget för 2012 SD138 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag i förhållande till regeringens förslag enligt tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2012/13:FiU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi2 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se