Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:280 av Björlund, Torbjörn (V) 27 mars 2012 Vapenfabrik i Saudiarabien
Interpellationsdebatt 2011/12:289 av Lindestam, Åsa (S) 27 mars 2012 Högskolans betydelse för Gävleborg
Interpellationsdebatt 2011/12:288 av Hultqvist, Peter (S) 27 mars 2012 Högskolan som drivmotor för tillväxt och utveckling i Dalarna
Interpellationsdebatt 2011/12:287 av Persson, Peter (S) 27 mars 2012 Behov av forskning oavsett lärosäte

med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition

Motion 1996/97:Fi89 av Karin Falkmer m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Fi89 av Karin Falkmer m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:150 1997 års ekonomiska vårproposition Det energipolitiska omställningsprogram som regeringen föreslagit, samt de höga kostnader som detta program orsakar, är ett resultat av den extrema energipolitik som regeringens bedriver.


Utskottsberedning: ---1996/97:FiU20
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av redog. 1996/97:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1996

Motion 1996/97:U22 av Göran Lennmarker m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:U22 av Göran Lennmarker m.fl. m med anledning av red. 1996/97:NR1 Nordiska rådets svenska delegations berättelse angående verksamheten under 1996 Nordiska rådet har sedan januari 1996 en ny inriktning, ett förändrat arbetssätt och en ny organisation, vilket framgår av redogörelsen till


Utskottsberedning: ----1996/97:UU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:84 En uthållig energiförsörjning

Motion 1996/97:N37 av Sten Tolgfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:N37 av Sten Tolgfors m.fl. m med anledning av prop. 1996/97:84 En uthållig energiförsörjning Innehåll 1 Bergslagen hotas av kärnkraftsavvecklingen Många orter i Bergslagen är för sin framtid beroende av elintensiv industri. Det finns därför mycket stor anledning för oss riksdagsledamöter


Utskottsberedning: -1996/97:NU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se