Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:280 av Björlund, Torbjörn (V) 27 mars 2012 Vapenfabrik i Saudiarabien
Interpellationsdebatt 2011/12:289 av Lindestam, Åsa (S) 27 mars 2012 Högskolans betydelse för Gävleborg
Interpellationsdebatt 2011/12:288 av Hultqvist, Peter (S) 27 mars 2012 Högskolan som drivmotor för tillväxt och utveckling i Dalarna
Interpellationsdebatt 2011/12:287 av Persson, Peter (S) 27 mars 2012 Behov av forskning oavsett lärosäte

med anledning av skr. 1996/97:83 Sverige och den inre marknaden

Motion 1996/97:N15 av Karin Falkmer m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:N15 av Karin Falkmer m.fl. m med anledning av skr. 1996/97:83 Sverige och den inre marknaden 1 Bakgrund Den inre marknaden är kärnan i det europeiska samarbetet. När det i dagarna är 40 år sedan regeringschefer och utrikesministrar från sex länder möttes i Rom för att skriva under fördraget


Utskottsberedning: ------1996/97:JoU20 1996/97:NU14 1997/98:AU6
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1996/97:71 Sverige, EU och handelspolitiken inför 2000-talet

Motion 1996/97:N10 av Karin Falkmer m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1996/97:N10 av Karin Falkmer m.fl. m med anledning av skr. 1996/97:71 Sverige, EU och handelspolitiken inför 2000-talet Sverige har en lång tradition som frihandelns förespråkare i internationella sammanhang. Fr.o.m. den 1 januari 1995 deltar Sverige i EU:s gemensamma handelspolitik. Genom medlemskapet


Utskottsberedning: ---1996/97:NU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet

Motion 1996/97:Ub11 av Sten Tolgfors (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub11 av Sten Tolgfors m med anledning av prop. 1996/97:109 Lokala styrelser med elevmajoritet Regeringen föreslår i propositionen att under en fyraårig försöksperiod bör vissa ansvars- och beslutsfunktioner som idag ligger på kommunala nämnder och rektorer kunna överlåtas på lokala styrelser.


Utskottsberedning: -1996/97:UbU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se