Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:286 av Svensson, Suzanne (S) 27 mars 2012 Högskolor och universitet med viktig roll i sina regioner
Interpellationsdebatt 2011/12:170 av Hultqvist, Peter (S) 31 januari 2012 Nationella säkerhetsintressen
Interpellationsdebatt 2011/12:169 av Hultqvist, Peter (S) 31 januari 2012 Försvarets personalförsörjning
Interpellationsdebatt 2011/12:154 av Sörenson, Anna-Lena (S) 9 december 2011 Upphandling av lätt torped

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi8 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

1 Sammanfattning Det går bra för Sverige, men inte för hela Sverige och inte heller för alla i Sverige. Vi ser å ena sidan en god tillväxt, stigande produktivitet, en utrikeshandel som visar betydande överskott och ökande investeringar. Även statens intäkter ökar snabbt tack vare växande konjunkturkänsliga intäkter från


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi8 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m) (doc, 2676 kB)

med anledning av skr. 2005/06:151 Kvalitet och samverkan – om utbildning för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning

Motion 2005/06:Ub13 av Ulf Nilsson m.fl. (fp, m, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att särskolan skall bevaras som egen skolform. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att särskolans former skall kunna se olika ut. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2005/06:UbU23
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2005/06:Ub13 av Ulf Nilsson m.fl. (fp, m, kd, c) (doc, 57 kB)

med anledning av prop. 2005/06:148 Vissa frågor om vuxnas lärande, m.m.

Motion 2005/06:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. (fp, m, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att vuxna skall ha lagstadgad rätt till gymnasial utbildning som ger högskolebehörighet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om konkurrenskomplettering inom kommunal vuxenutbildning.


Utskottsberedning: 2005/06:UbU22
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. (fp, m, kd, c) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se