Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

avveckling av särskolan

Skriftlig fråga 2001/02:1423 av Tolgfors, Sten (m)

den 15 juli Fråga 2001/02:1423 av Sten Tolgfors m till utbildningsminister Thomas Östros om avveckling av särskolan Handikappombudsmannen menar att Särskolan som egen skolform bygger på ett förlegat institutionstänkandeHan vill därför avveckla särskolan. Barnen ska gå inom ramen för en skola för allaArgumentationen

Inlämnad: 2002-07-15 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

polisen i Hällefors

Skriftlig fråga 2001/02:1421 av Tolgfors, Sten (m)

den 12 juli Fråga 2001/02:1421 av Sten Tolgfors m till justitieminister Thomas Bodström om polisen i Hällefors Polisbristen i Örebro län är svår. Antalet poliser har minskat från 488 i början av år 1995 till 442 i början av 2002. Länet har tappat 46 poliser på dessa år. Antalet civilanställda inom polisen har också

Inlämnad: 2002-07-12 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

hiv/aids i Östeuropa

Skriftlig fråga 2001/02:1413 av Tolgfors, Sten (m)

den 10 juli Fråga 2001/02:1413 av Sten Tolgfors m till utrikesminister Anna Lindh om hiv/aids i Östeuropa Spridningen av hiv är ett av de allvarligaste problem världen har att möta. Det har visat sig att spridningstakten sker mycket snabbt i Östeuropa. I Ryssland fördubblas antal smittade varje år. I Estland har antalet

Inlämnad: 2002-07-10 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se