Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

dödsstraff i Nigeria

Skriftlig fråga 2002/03:1336 av Tolgfors, Sten (m)

den 29 augusti Fråga 2002/03:1336 av Sten Tolgfors m till utrikesminister Anna Lindh om dödsstraff i Nigeria Utvecklingen i Nigeria är mycket oroande vad gäller mänskliga rättigheter. Amina Lawal är dömd att avrättas för otrohet, det vill säga att ha fått barn utanför äktenskapet. Hon fick tidigare uppskov så att barnet

Inlämnad: 2003-08-29 Besvarare: Anna Lindh (S)

vård av tortyrskadade flyktingar

Skriftlig fråga 2002/03:957 av Tolgfors, Sten (m)

den 16 maj Fråga 2002/03:957 av Sten Tolgfors m till statsrådet Jan O Karlsson om vård av tortyrskadade flyktingar Många flyktingar hindras från att kunna delta i introduktion och språkutbildning på grund av sina erfarenheter av tortyr, övergrepp, försvinnanden och krig. Minnesbilder, psykiska problem och fysiska skador

Inlämnad: 2003-05-16 Besvarare: Lars Engqvist (S)

barn som sänds till bland annat Somalia

Interpellation 2002/03:389 av Engström, Hillevi (m)

den 12 maj Interpellation 2002/03:389 av Hillevi Engström m till statsrådet Jan O Karlsson om barn som sänds till bland annat Somalia Under våren har regeringen uppmärksammats på ett ökande problem med barn som av sina föräldrar dumpas i länder som Somalia, Kenya, Etiopien och Djibouti. Det är barn, som föräldrar sänder

Inlämnad: 2003-05-12 Besvarare: Jan O Karlsson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: barn som sänds till bland annat Somalia

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se