Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

FN-mandat för EU:s krishantering

Interpellation 1999/2000:253 av Tolgfors, Sten (m)

den 22 februari Interpellation 1999/2000:253 av Sten Tolgfors m till utrikesminister Anna Lindh om FN-mandat för EU:s krishantering EU har numera möjlighet att besluta om och också genomföra krishanteringsuppgifter, eller s.k. Petersbergsuppgifter för freden. Det kan röra sig om humanitära insatser, fredsbevarande

Inlämnad: 2000-02-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

mobbning i skolan

Interpellation 1999/2000:99 av Tolgfors, Sten (m)

den 18 november Interpellation 1999/2000:99 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om mobbning i skolan Mobbning och våld i skolan är ett av de största hälsoproblemen för barn och ungdomar. 10 av alla skolbarn, motsvarande 100 000 elever, beräknas mer eller mindre löpande vara utsatta för mobbning.

Inlämnad: 1999-11-18 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

barn med multifunktionshinder

Interpellation 1999/2000:14 av Tolgfors, Sten (m)

den 22 september Interpellation 1999/2000:14 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ingegerd Wärnersson om barn med multifunktionshinder Skolministern har lagt förslag om att lägga ned den statliga Ekeskolan, landets enda specialskola för blinda och synskadade barn med flera handikapp, t.ex. svåra hörselskador. En del

Inlämnad: 1999-09-22 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.