Sten Tolgfors (M)

Sten Tolgfors (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Titel fil.kand.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-03-30 – 2013-01-31
    • Ledig 2006-10-26 – 2012-03-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-25
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-20 – 2000-10-18
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2006-10-24 – 2007-09-04
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2007-09-05 – 2012-03-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Segregation i svenska skolor

Skriftlig fråga 2005/06:954 av Tolgfors, Sten (m)

den 7 februari Fråga 2005/06:954 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ibrahim Baylan s Segregation i svenska skolor Var du föds och var du bor ska inte tillåtas styra vilken kvalitet på utbildningen du får. Segregationen mellan elever på svenska skolor ökar. Det visar två rapporter i rad. Skolverkets rapport visar

Inlämnad: 2006-02-07 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Trafiksäkerhetsinsatser på E 18/E 20 mellan Örebro och Arboga

Skriftlig fråga 2005/06:926 av Tolgfors, Sten (m)

den 2 februari Fråga 2005/06:926 av Sten Tolgfors m till statsrådet Ulrica Messing s Trafiksäkerhetsinsatser på E 18/E 20 mellan Örebro och Arboga Den nya motorvägen mellan Örebro och Arboga har inneburit att Örebro läns kommunikationer med Stockholmsregionen förbättrats betydligt. Restiden har kortats och trafiksäkerheten

Inlämnad: 2006-02-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Vård av cancersjuka barn

Skriftlig fråga 2005/06:766 av Tolgfors, Sten (m)

den 10 januari Fråga 2005/06:766 av Sten Tolgfors m till socialminister Berit Andnor s Vård av cancersjuka barn Den cancersjuke fyraåringen Petters mamma har flera gånger av Försäkringskassan nekats nya föräldradagar, som skulle möjliggöra för henne att vara med under Petters behandling. Det är absurt, en fyraåring

Inlämnad: 2006-01-10 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se