Stina Larsson (C)

Stina Larsson (C)

Tjänstgörande ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post stina.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Kristina Yngwe
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-04-07 – 2020-11-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Muren mellan Israel och Palestina

Skriftlig fråga 2005/06:502 av Larsson, Stina (c)

den 30 november Fråga 2005/06:502 av Stina Larsson c till utrikesminister Laila Freivalds s Muren mellan Israel och Palestina Situationen mellan Israel och Palestina är och förblir problematisk. De israeliska bosättarna breder ut sig alltmer på Västbanken på bekostnad av palestiniernas välbefinnande. För att garantera

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 2005/06:29 Utvidgad användning av DNA-tekniken inom brottsbekämpningen m.m.

Motion 2005/06:Ju7 av Viviann Gerdin m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:29 Utvidgad användning av DNA-tekniken inom brottsbekämpningen m.m. Riksdagen begär att regeringen skyndsamt återkommer till riksdagen med ett förslag på utökad användning av DNA-tekniken inom brottsbekämpningen där det finns en tydlig beskrivning av vad


Utskottsberedning: 2005/06:JuU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Ju7 av Viviann Gerdin m.fl. (c) (doc, 45 kB)

med anledning av prop. 2005/06:11 Maskeringsförbud

Motion 2005/06:Ju4 av Stina Larsson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:11 Maskeringsförbud. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att värna den grundlagsfästa mötes- och demonstrationsfriheten i ett demokratiskt samhälle. Motivering I samband med Europeiska rådets möte i Göteborg


Utskottsberedning: 2005/06:JuU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Ju4 av Stina Larsson m.fl. (c) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se