Stina Larsson (C)

Stina Larsson (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-04-07 – 2020-11-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:MJU16 9 juni 2020 En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan

En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. C En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka patienters rättigheter i patientlagen för att ge patienter rätt att välja slutenvård på en valfri klinik i landet


Utskottsberedning: UbU 2020/21:AU5 2020/21:JuU23 2020/21:KU25 2020/21:SoU12 2020/21:SoU13 2020/21:SoU14 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU22 2020/21:SoU24 2020/21:SoU7 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9
Riksdagsbeslut (67 yrkanden): 1 avslag, 66 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 123 kB) Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 260 kB)

En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. C En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa elevhälsa som ämne i rektorsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KrU UbU 2020/21:MJU18 2020/21:SoU13 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU20 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

Skog och bioekonomi

Motion 2020/21:2928 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2928 av Peter Helander m.fl. C Skog och bioekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjligheten till en nationell krisfond som exempelvis kan användas till att ersätta drabbade skogsägare bör ses över och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:CU13 2020/21:FöU7 2020/21:MJU13 2020/21:MJU15 2020/21:MJU16 2020/21:MJU9 2020/21:SkU19

Motion 2020/21:2928 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2020/21:2928 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se