Stina Larsson (C)

Stina Larsson (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-04-07 – 2020-11-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:MJU16 9 juni 2020 En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan

Muren mellan Israel och Palestina

Skriftlig fråga 2005/06:502 av Larsson, Stina (c)

den 30 november Fråga 2005/06:502 av Stina Larsson c till utrikesminister Laila Freivalds s Muren mellan Israel och Palestina Situationen mellan Israel och Palestina är och förblir problematisk. De israeliska bosättarna breder ut sig alltmer på Västbanken på bekostnad av palestiniernas välbefinnande. För att garantera

Inlämnad: 2005-11-30 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se