Stina Larsson (C)

Stina Larsson (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-11-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-04-07 – 2020-11-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Näringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Trafikutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2005-10-17 – 2005-12-23
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2020-04-08 – 2020-11-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:MJU16 9 juni 2020 En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan

Ungdomars psykiska hälsa

Skriftlig fråga 2020/21:708 av Stina Larsson (C)

Fråga 2020/21:708 Ungdomars psykiska hälsa av Stina Larsson C till Socialminister Lena Hallengren S Många ungdomar och unga vuxna upplever att de inte mår bra. I stort sett samtliga aktörer med verksamhet riktad till ungdomar och unga vuxna vittnar om en ökande psykisk ohälsa. Orsakerna till ungas ohälsa kan vara många,

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2020/21:708 av Stina Larsson (C) (pdf, 87 kB)

De ideella föreningarnas situation

Skriftlig fråga 2020/21:707 av Stina Larsson (C)

Fråga 2020/21:707 De ideella föreningarnas situation av Stina Larsson C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP De flesta verksamheter har på ett eller annat sätt påverkats av situationen med anledning av covid-19. I första hand är det företag och offentlig sektor som drabbats ekonomiskt, men även föreningsrörelsen

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:707 av Stina Larsson (C) (pdf, 85 kB)

Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet

Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. C Hållbara transporter med hög tillgänglighet i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket bör ges i uppdrag att identifiera ett antal projekt från nuvarande nationella infrastrukturplan


Utskottsberedning: 2020/21:CU11 2020/21:MJU 2020/21:SkU18 2020/21:TU 2020/21:TU,2020/21:TU 2020/21:TU2 2020/21:TU3 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 104 kB) Motion 2020/21:3172 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se