Sultan Kayhan (S)

Sultan Kayhan (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 280
Titel Statstjänsteman.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sultan.kayhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-05
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-09-05 – 2020-03-08
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-09 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Ersättare 2017-03-02 – 2017-05-28
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2020-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-03-14 – 2017-06-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (statsrådsersättare 170529-170925 och 180924- samt ersättare 170925-180924). Extra suppleant justitieutskottet 17 och suppleant 17-18. Suppleant socialutskottet 17-18, skatteutskottet 18- och finansutskottet 19-.
  • Utbildning

    Fil.kand., statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet 11. Mastersprogram i statsvetenskap, Stockholms universitet 11-12.
  • Anställningar

    Handläggare sjukpenning, senare även utbildare, Försäkringskassan 13-16 . Verksamhetsutvecklare inom mänskliga rättigheter. Verksamhetsstyrning Försäkringskassan 16-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Estetiska ämnen i grundskolan och i gymnasiet

Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. S Estetiska ämnen i grundskolan och i gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ta fram förslag som säkerställer att samtliga elever tillförsäkras regelbunden undervisning i estetiska ämnen och


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2066 av Dag Larsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. S En öppen, obligatorisk och avgiftsfri förskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att på sikt göra förskolan avgiftsfri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1993 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Lärarledd tid som konkurrensfaktor för universitet och högskolor

Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. S Lärarledd tid som konkurrensfaktor för universitet och högskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att statistik över det senaste årets lärarledda tid på universitets- och högskoleprogram ska


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1992 av Anna Wallentheim m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se