Sultan Kayhan (S)

Sultan Kayhan (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 280
Titel Statstjänsteman.
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sultan.kayhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-05-29 – 2017-09-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-09-05
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-09-05 – 2020-03-08
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-09 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-09-25 – 2018-09-24
    • Ersättare 2017-03-02 – 2017-05-28
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2020-09-23 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2020-09-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2017-03-14 – 2017-06-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (statsrådsersättare 170529-170925 och 180924- samt ersättare 170925-180924). Extra suppleant justitieutskottet 17 och suppleant 17-18. Suppleant socialutskottet 17-18, skatteutskottet 18- och finansutskottet 19-.
  • Utbildning

    Fil.kand., statsvetenskap och nationalekonomi, Stockholms universitet 11. Mastersprogram i statsvetenskap, Stockholms universitet 11-12.
  • Anställningar

    Handläggare sjukpenning, senare även utbildare, Försäkringskassan 13-16 . Verksamhetsutvecklare inom mänskliga rättigheter. Verksamhetsstyrning Försäkringskassan 16-17.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationell solidaritet - en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. S Internationell solidaritet en stark röst för hbtq-plus-personers rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ


Utskottsberedning: UU 2020/21:AU10 2020/21:CU6 2020/21:UU2
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 1 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2133 av Daniel Andersson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Utred hörlurar i trafiken

Motion 2020/21:2115 av Sultan Kayhan (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2115 av Sultan Kayhan S Utred hörlurar i trafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över om användning av hörlurar under körning kan innebära en risk i trafiken och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det blir allt vanligare


Utskottsberedning: 2020/21:TU6

Motion 2020/21:2115 av Sultan Kayhan (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2115 av Sultan Kayhan (S) (pdf, 67 kB)

Avskaffa vårdföretagens etableringsfrihet och inför en etableringskontroll

Motion 2020/21:2365 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2365 av Lawen Redar m.fl. S Avskaffa vårdföretagens etableringsfrihet och inför en etableringskontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa en etableringskontroll för vårdföretag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:SoU16

Motion 2020/21:2365 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2365 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se