Susanne Nordström (M)

Susanne Nordström (M)

Tjänstgörande talmansersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post susanne.nordstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare för Andreas Norlén
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Talmansersättare 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-11-29 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

Östergötlands skogsägare

Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:444 av John Widegren m.fl. M Östergötlands skogsägare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen behöver stå upp för det östgötska och svenska hållbara skogsbruket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Östergötlands och

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:444 av John Widegren m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Kinda kanal som riksintresse

Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall båda M Kinda kanal som riksintresse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ansvarsfrågorna när det gäller underhåll av Kinda kanal som riksintresse och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1
Utskottsberedning: KrU

Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:443 av Susanne Nordström och John E Weinerhall (båda M) (pdf, 79 kB)

Räddande av Östersjön

Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. M Räddande av Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt rädda fiskbestånden och det kustnära fisket i Östersjön och tillkännager detta för regeringen. Motivering En levande landsbygd med ett

Inlämnad: 2022-11-18 Förslag: 1
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:442 av Susanne Nordström m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.