Suzanne Svensson (S)

Suzanne Svensson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Undersköterska
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Föreslagen nedläggning av Linköping City Airport

Interpellation 2014/15:12 av Mathias Sundin (FP)

Interpellation 2014/15:12 Föreslagen nedläggning av Linköping City Airport av Mathias Sundin FP till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Klimat- och miljöminister Åsa Romson pekar i en artikel i Dagens Industri den 8 oktober 2014 ut Linköping City Airport som en flygplats där bostäder skulle kunna byggas och flygplatsen

Inlämnad: 2014-10-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:12 av Mathias Sundin (FP) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Föreslagen nedläggning av Linköping City Airport

Flygplatsernas betydelse för tillgänglighet, jobb och tillväxt i Sverige

Interpellation 2014/15:11 av Lars Hjälmered (M)

Interpellation 2014/15:11 Flygplatsernas betydelse för tillgänglighet, jobb och tillväxt i Sverige av Lars Hjälmered M till Statsrådet Anna Johansson S Sverige är till ytan EU:s tredje största land och har längst avstånd mellan den södra och den norra landsänden. Flyget spelar en unik roll i att möjliggöra att hela Sverige

Inlämnad: 2014-10-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:11 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flygplatsernas betydelse för tillgänglighet, jobb och tillväxt i Sverige

Försvarsmaktens korvetter

Interpellation 2013/14:187 av Jeppsson, Peter (S)

den 29 november Interpellation 2013/14:187 Försvarsmaktens korvetter av Peter Jeppsson S till försvarsminister Karin Enström M Jag har ställt två skriftliga frågor till försvarsministern för att få veta när regeringen avser att fatta beslut avseende modifiering och ombyggnation av korvetterna HMS Gävle och HMS

Inlämnad: 2013-11-29 Besvarare: Karin Enström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarsmaktens korvetter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se