Suzanne Svensson (S)

Suzanne Svensson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Undersköterska
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg 201314S9009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 234 Sanktionsavgift för överträdelse av bestämmelserna om cabotagetransport på väg


Utskottsberedning: 2014/15:TU2 2014/15:TU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 3 avslag, 4 bifall,

Motion 2013/14:T18 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 56 kB)

med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 2014–2025

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:233 Åtgärdsplanering för transportsystemet 20142025 201314S9008 med anledning av Skr 2013 14 233 åtgärdsplanering för transportsystemet 2014 2025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 9 avslag, 2 bifall,

Motion 2013/14:T16 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 86 kB)

med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi

Motion 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:223 Redovisningscentraler för taxi 201314S9006 med anledning av Regeringens proposition 2013 14 223 redovisningscentraler för taxi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:TU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2013/14:T13 av Anders Ygeman m.fl. (S) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se