Suzanne Svensson (S)

Suzanne Svensson (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Undersköterska
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-05-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-05-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-31
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2015-06-22 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-06-22

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11, trafikutskottet 10-11, konstitutionsutskottet 12- och EU-nämnden 14-16. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 15-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-15.
  • Föräldrar

    Fiskaren Stig Svensson och lokalvårdaren Inga-Lill Svensson.
  • Utbildning

    Vårdskola, Karlskrona, slutår 76.
  • Anställningar

    Skötare, Blekinge läns landsting 77-95. Vårdare/Undersköterska, Karlshamns kommun 95-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 10-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlshamns kommun 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 99-10, vice ordförande 04-10. Ledamot, arbetsutskottet 99-02 och vuxenutbildningsnämnden 02-03. Ersättare, nämnden för kultur, utbildning och fritid 94-98. Ledamot, Karlshamns kajer AB 99-02 och Stadsvapnet AB, 99-03, vice ordförande 04-11. Ordförande, Stadsnät AB 99-02, teknik- och fritidsnämnden 03-05 och Folkhälsorådet 05-10. Ordförande, Brottsförebyggande rådet 04-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad, verkställande utskottet och distriktsstyrelsen, Socialdemokraterna i Blekinge. Adjungerad, arbetarekommunens styrelse.
  • Bostadsort

    Karlshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbildning inom storkök

Motion 2015/16:2417 av Johan Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2417 av Johan Andersson m.fl. S Utbildning inom storkök Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta vikten av yrkesutbildad personal inom storkök och tillkännager detta för regeringen. Motivering Medelåldern inom de offentliga köken är


Utskottsberedning: 2015/16:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2417 av Johan Andersson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2417 av Johan Andersson m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Barnskötarlyft

Motion 2015/16:2193 av Agneta Gille m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2193 av Agneta Gille m.fl. S Barnskötarlyft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta vikten av yrkesutbildade barnskötare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skolverkets statistik för 2014, baserad på SCB, visar att mer


Utskottsberedning: 2015/16:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2193 av Agneta Gille m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2193 av Agneta Gille m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Översyn av LAS, LSS och socialförsäkringsbalken

Motion 2015/16:2539 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2539 av Veronica Lindholm m.fl. S Översyn av LAS, LSS och socialförsäkringsbalken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att Socialstyrelsens skrivelse avseende ledningssystem för kvalitet i verksamheten återinförs och


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:2539 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:2539 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se