Sven Brus (KD)

Sven Brus (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel distriktschef
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-04 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

anknytningsinvandring

Skriftlig fråga 2004/05:2159 av Brus, Sven (kd)

den 2 september Fråga 2004/05:2159 av Sven Brus kd till statsrådet Barbro Holmberg om anknytningsinvandring Enligt huvudregeln ska uppehållstillstånd på grund av anknytning beviljas före inresa till Sverige. Det finns dock undantag för den som har stark anknytning till en i Sverige bosatt person eller om det skäligen

Inlämnad: 2005-09-02 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

framförhållning för kvalificerade yrkesutbildningar

Skriftlig fråga 2003/04:1532 av Brus, Sven (kd)

den 18 augusti Fråga 2003/04:1532 av Sven Brus kd till utbildningsminister Thomas Östros om framförhållning för kvalificerade yrkesutbildningar När kommunernas tvingande skyldighet att betala interkommunala ersättningar för påbyggnadsutbildningar med riksintag upphör kommer en del utbildningsanordnarne att omarbeta

Inlämnad: 2004-08-18 Besvarare: Thomas Östros (S)

flyktingkvoten

Skriftlig fråga 2003/04:467 av Brus, Sven (kd)

den 12 december Fråga 2003/04:467 av Sven Brus kd till statsrådet Barbro Holmberg om flyktingkvoten Varje år beslutar regeringen om en flyktingkvot. Kvoten är till för personer som befinner sig i en särskilt svår situation, som har ett permanent skyddsbehov och vars situation bäst kan lösas genom överföring till tredje

Inlämnad: 2003-12-12 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.