Sven Brus (KD)

Sven Brus (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel distriktschef
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-04 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förtidspensionerades möjligheter att återgå till arbetslivet

Interpellation 2005/06:168 av Brus, Sven (kd)

den 13 december Interpellation 2005/06:168 av Sven Brus kd till statsrådet Hans Karlsson s Förtidspensionerades möjligheter att återgå till arbetslivet I december 2004 hade drygt 530 000 personer aktivitets- eller sjukersättning, ca 10 av den arbetsföra befolkningen. Varje år beviljas dessutom ca 70 000 nya aktivitets-

Inlämnad: 2005-12-13 Besvarare: Hans Karlsson (S)

förtidspensionering av sjukskrivna

Interpellation 2004/05:584 av Brus, Sven (kd)

den 12 maj Interpellation 2004/05:584 av Sven Brus kd till statsrådet Hans Karlsson om förtidspensionering av sjukskrivna I dag uppbär över en halv miljon personer förtidspension i form av sjuk- eller aktivitetsersättning. Det är drygt 30 000 fler jämfört med föregående år och hundratusen fler jämfört med 1999. Under

Inlämnad: 2005-05-12 Besvarare: Hans Karlsson (S)

äldres tillgång till platser i särskilt boende

Interpellation 2004/05:536 av Brus, Sven (kd)

den 19 april Interpellation 2004/05:536 av Sven Brus kd till statsrådet Ylva Johansson om äldres tillgång till särskilt boende Länsstyrelsen i Östergötland har i sex år i rad undersökt hur de äldres rättstrygghet tillgodoses i länets kommuner och rapporterat resultatet till Socialstyrelsen. Särskild uppmärksamhet har

Inlämnad: 2005-04-19 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.