Sven Brus (KD)

Sven Brus (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel distriktschef
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-04 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:115 Nationell utvecklingsplan för vård och omsorg om äldre

Motion 2005/06:So39 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 3 Utvecklingsplanens inriktning och innehåll 5 4 Äldreomsorgen under elva år av sstyre 5 5 Kristdemokraternas kritik mot utvecklingsplanen 7 5.1 Utvecklingsområde 1: Bättre vård och omsorg om de mest sjuka 7 5.1.1 Regeringens utfästelser


Utskottsberedning: 2005/06:SoU26
Riksdagsbeslut (25 yrkanden): 25 avslag

Motion 2005/06:So39 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd) (doc, 154 kB) Motion 2005/06:So39 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd) (pdf, 389 kB)

med anledning av prop. 2005/06:192 Lära, växa, förändra – Regeringens folkbildningsproposition

Motion 2005/06:Kr39 av Gunilla Tjernberg m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att bevara folkbildningens särart. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att staten skall stödja folkbildningen på ett övergripande plan. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr39 av Gunilla Tjernberg m.fl. (kd) (doc, 55 kB) Motion 2005/06:Kr39 av Gunilla Tjernberg m.fl. (kd) (pdf, 197 kB)

med anledning av prop. 2005/06:112 Viktigare än någonsin! Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007–2012

Motion 2005/06:Kr35 av Dan Kihlström m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ansvaret för saklighet, allsidighet, spegling och relevans. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fler sändningar på teckenspråk. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:FiU25 2005/06:KrU28
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:Kr35 av Dan Kihlström m.fl. (kd) (doc, 58 kB) Motion 2005/06:Kr35 av Dan Kihlström m.fl. (kd) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.