Sven Brus (KD)

Sven Brus (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel distriktschef
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-04 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

handläggningstider på Migrationsverket

Skriftlig fråga 2000/01:1604 av Brus, Sven (kd)

den 20 augusti Fråga 2000/01:1604 av Sven Brus kd till statsrådet Maj-Inger Klingvall om handläggningstider på Migrationsverket Den svenska migrationspolitiken ska präglas av humanitet och värdighet. Kring denna inriktning råder en bred politisk uppslutning samtidigt som den är grundläggande för Migrationsverkets värderingar

Inlämnad: 2001-08-20 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl.

Motion 2000/01:Sf40 av Kenneth Lantz m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf40 av Lantz, Kenneth kd med anledning av prop. 2000/01:140 Reformerade regler för bostadstillägg till pensionärer m.fl. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att följa upp och utvärdera det reformerade bostadstillägget


Utskottsberedning: -2001/02:SfU1 2001/02:SfU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation

Motion 2000/01:A21 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2000/01:A21 av Attefall, Stefan kd med anledning av skr. 2000/01:142 Arbetsmarknadsverkets organisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en total översyn av Arbetsmarknadsverkets och Arbetsmarknadsstyrelsens organisation


Utskottsberedning: -2001/02:AU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.