Sven Brus (KD)

Sven Brus (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län
Titel distriktschef
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-09-04 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-10-18 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

framförhållning för kvalificerade yrkesutbildningar

Skriftlig fråga 2003/04:1532 av Brus, Sven (kd)

den 18 augusti Fråga 2003/04:1532 av Sven Brus kd till utbildningsminister Thomas Östros om framförhållning för kvalificerade yrkesutbildningar När kommunernas tvingande skyldighet att betala interkommunala ersättningar för påbyggnadsutbildningar med riksintag upphör kommer en del utbildningsanordnarne att omarbeta

Inlämnad: 2004-08-18 Besvarare: Thomas Östros (S)

med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning

Motion 2003/04:So39 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:So39 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:148 Stamcellsforskning 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Propositionens innehåll 3 5 Om stamcellsforskning 3 6 Principer för stamcellsforskning 4 7 Kommersen


Utskottsberedning: 2004/05:SoU7
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So36 av Chatrine Pålsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2003/04:So36 av Chatrine Pålsson m.fl. kd med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att Sverige ensidigt återgår till de införselkvoter av alkohol som avtalades i samband med förhandlingarna om svenskt EU-medlemskap enligt vad som


Utskottsberedning: 2004/05:SkU25 2004/05:SoU1 2004/05:SoU15 2004/05:SoU9 2004/05:UbU10 2005/06:KrU24
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.