Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europaparlamentets säte

Motion 2008/09:U328 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:U328 av Sven Gunnar Persson kd Europaparlamentets säte Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att koncentrera Europaparlamentet till en ort. Motivering I skrivande läge är Europaparlamentet


Utskottsberedning: 2008/09:UU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:U328 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 37 kB)

Konkurrens i fjärrvärmenätet

Motion 2008/09:N395 av Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:N395 av Sven Gunnar Persson kd Konkurrens i fjärrvärmenätet kd682 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om konkurrens i fjärrvärmenätet. Motivering I februari 2008 presenterade regeringen en ny lagstiftning gällande


Utskottsberedning: 2008/09:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:N395 av Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 37 kB)

Grön NNP

Motion 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson (kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson kd Grön NNP kd709 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för att kvantifiera en grön nettonationalprodukt, NNP. Motivering BNI- och BNP-begreppen


Utskottsberedning: 2008/09:FiU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi286 av Lars Lindén och Sven Gunnar Persson (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se