Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

stödområdesindelningen i Jämtland

Skriftlig fråga 2002/03:1279 av Gunnar Persson, Sven (kd)

den 6 augusti Fråga 2002/03:1279 av Sven Gunnar Persson kd till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om stödområdesindelningen i Jämtland I maj 2002 tillkännagav riksdagen till regeringen att en mer ändamålsenlig stödområdesindelning för Norrlandsstödet till jordbruket bör komma till stånd i Jämtland. Utskottet ifrågasatte

Inlämnad: 2003-08-06 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

omställningsstöd med anledning av försvarsbesparingar

Skriftlig fråga 2002/03:1181 av Gunnar Persson, Sven (kd)

den 25 juni Fråga 2002/03:1181 av Sven Gunnar Persson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om omställningsstöd med anledning av försvarsbesparingar Statskontoret har presenterat en rapport om hur det har gått med regeringens stöd till omställning i de orter som särskilt drabbades av försvarsbesparingarna senast.

Inlämnad: 2003-06-25 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2002/03:124 Sjöfartsskydd

Motion 2002/03:T17 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2002/03:T17 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av prop. 2002/03:124 Sjöfartsskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändringarna i SOLAS-konventionen samt ISPS-koden föranleder ett åtskiljande av Sjöfartsinspektionen


Utskottsberedning: 2003/04:TU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se