Sven Gunnar Persson (KD)

Sven Gunnar Persson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län
Titel Studierektor
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2008-12-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

kommunernas tillsyn enligt djurskyddslagen

Skriftlig fråga 2003/04:1588 av Persson, Sven Gunnar (kd)

den 31 augusti Fråga 2003/04:1588 av Sven Gunnar Persson kd till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om kommunernas tillsyn enligt djurskyddslagen Det är i kommunerna som den största delen av djurskyddsarbetet utförs. Riksrevisionen konstaterar dock RiR 2003:1 att ökningen av resurser inte medfört motsvarande ökning

Inlämnad: 2004-08-31 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

tävlingsveterinärer vid hästtävlingar

Skriftlig fråga 2003/04:1513 av Persson, Sven-Gunnar (kd)

den 11 augusti Fråga 2003/04:1513 av Sven-Gunnar Persson kd till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om tävlingsveterinärer vid hästtävlingar I 33 djurskyddsförordningen finns en bestämmelse som innebär att det vid offentlig tävling med djur ska finnas en veterinär som förordnats av Jordbruksverket. Bestämmelsen

Inlämnad: 2004-08-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

statliga bolags och myndigheters miljöhänsyn

Skriftlig fråga 2003/04:1495 av Persson, Sven Gunnar (kd)

den 5 augusti Fråga 2003/04:1495 av Sven Gunnar Persson kd till näringsminister Leif Pagrotsky om statliga bolags och myndigheters miljöhänsyn Banverket är ett statligt verk med högt uttalade miljöambitioner. Bland annat ska miljöhänsyn tas med vid upphandling av externa tjänster. Enligt uppgift i medierna har Banverket

Inlämnad: 2004-08-05 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se